За нуждата от прозрачна процедура за парламентарни назначения

След всички въпросителни около избора на Делян Пеевски за председател на Държавната агенция за национална сигурност бихме искали да обърнем внимание на още едно важно обстоятелство около неговия избор.

Чл. 8, ал. 3, т. 7 от Закона за Държавна Агенция „Национална сигурност” гласи: „За председател и заместник-председатели на агенцията могат да бъдат назначавани лица, които не членуват в политически партии или коалиции или организации с политически цели”.

Да се обръща внимание на подобен текст, може на пръв поглед да изглежда дребнаво, още повече ако се вземе предвид, че г-н Пеевски вече веднъж премина успешно подобен „изпит”, при който трябваше да докаже, че формално не е обвързан с никоя политическа сила или партия. Става дума за фамозното му и повече от краткотрайно завръщане като следовател през месец март 2013 г. Тогава един ден преди разпускането на 41-то Народно събрание Висшият съдебен съвет възстанови все още действащия депутат Делян Пеевски като следовател в Столичното следствие. Подобно на изискванията за председател на ДАНС, законът забранява и на съдиите, прокурорите и следователите да членуват в политически партии или коалиции, в организации с политически цели, да извършват политическа дейност, както и да членуват в организации или да извършват дейности, които засягат независимостта им.

Двата случя са много подобни. И все пак, какво този път е различно? При възстановяването му за следовател през месец март г-н Пеевски неформално вече не беше депутат, макар че тогава големи спорове предизвика решението на ВСС да възстанови Пеевски на магистратската длъжност, ден преди 41-то Народно събрание формално да е прекратило своята дейност. Сега обаче г-н Пеевски е действащ депутат. Нещо повече – част е от една парламентарна група, която формира управляващото мнозинство. Това налага отново да бъде преразгледан въпросът дали все пак г-н Пеевски, макар и формално да не е член на партията ДПС, все пак не попада в хипотезите на вече цитирания член  8, ал. 3, т. 7 от Закона за ДАНС. Повод за подобен въпрос ни дава и едно популярно в интернет пространството изказване на г-н Пеевски на предизборния митинг на ДПС в с. Крън от 8 май 2013 г., на което той няколко пъти се обръща към скандиращите симпатизанти на партията с думите „Коя е нашата партия”, след което меко казано въодушевено скандира „ДПС, ДПС, ДПС” - предизборен клип.

И ако наистина попада, извършена ли е предварителна проверка за членство в НДСВ, защото именно тази партия се свързва с ранната политическа кариера на г-н Пеевски.

Тези въпроси биха получили своите отговори, ако НС беше публикувало Декларацията по ЗПУКИ, в която тези обстоятелства подлежат на вписване и съответно на проверка от Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.

Тези въпроси нямаше да стоят с такава острота, ако изборът на Председател на ДАНС беше извършен по процедура, изпълнена по максимално обективен, прозрачен и отговорен начин.

Следвайте ни