ЕК отблизо ще следи избора на шеф на ВКС

Европейската комисия ще проследи отблизо избора на председател на Върховния касационен съд (ВКС). Това се казва в писмо на генералния секретар на ЕК Катрин Дей до изпълнителния директор на Българския институт за правни инициативи (БИПИ) Биляна Гяурова-Вегертседер.

На 15 април девет неправителствени организации изпратиха писмо до Висшия съдебен съвет, президента на България, министъра на правосъдието и ЕК, в което настояват ВСС да промени правилата за избор на председатели на ВКС и ВАС и главен прокурор така, че процедурата да отговаря на препоръките на Европейската комисия. До момента 9 НПО са получили отговор само от Катрин Дей.

В писмото неправителствените организации настояват изборът да се проведе с бюлетина, а не електронно; да се даде възможност на съдиите от ВКС и ВАС да участват в процеса по излъчване и изслушване на кандидати за шефове на тези два органа; да се създадат гаранции за високи професионални и ръководни качества и доброто познаване на проблемите и нуждите на върховните съдилища от кандидатите, както и тяхното припознаване от колегите; да се предвиди и проведе действително задълбочена проверка на всички възможни разумни съмнения в почтеността на кандидатите, включително и чрез предвиждане на подходяща форма на наблюдение от професионалните организации, за да се изпълни изискването за наличието на високи нравствени качества.

В писмото си Катрин Дей изтъква, че България трябва да превърне в установена практика назначенията на високи постове да бъдат основани на реална конкуренция между кандидатите в съответствие с ясни стандарти за професионализъм и почтеност. Това, според генералния секретар на ЕК, е  решаващо за спечелването на общественото доверие към съдебната система, а в доклада на ЕК от януари изборът за шеф на ВКС е изрично споменат като пример на такова важно назначение.

"Тъй като новият председател на ВКС ще бъде опора за съдебната власт в България в течение на години, е изключително важно който и да бъде избран да се ползва с уважението на цялата съдебна система и на цялото българско общество. Най-добрият начин да се постигне този положителен резултат е да се проведе избор след честно, основано на качествата състезание, отворено за всички кандидати", се казва още в писмото на Катрин Дей до БИПИ. Тя припомня, че в доклада от януари се казва и кои принципи при изборите и назначенията ще бъдат ключови за Комисията.

Писмото завършва с думите, че ЕК ще продължи да следи отблизо и да отразява тези въпроси, а следващият доклад на ЕК по Механизма за сътрудничество и проверка ще бъде приет около края на тази година или в началото на 2015 година.

Мандатът на проф. Лазар Груев изтича през ноември. По закон процедурата за избор може да бъде открита най-рано шест месеца и най-късно три преди изтичането на мандата. ВСС все още не е открил процедура, нито пък е подложил на дебат писмото на деветте неправителствени организации. А както стана ясно дори не си е направил труд да им отговори.

Тези дни председателят на ВКС каза, че членове на съвета са изготвили промяна на правилата и са внесени за обсъждане във Висшия съдебен съвет.

Източник: сп. Правен свят

 

 

Следвайте ни