БНР: БИПИ предлага единни правила за избор на лица на висши държавни длъжности от НС

Публикуваме препечатка от bnr.bg

Българският институт за правни инициативи изпрати до председателите на парламентарните групи и членовете на временната комисия за изработване на проект на правилник за организацията и дейността на НС модел на единни правила за провеждане на процедура и избор на лица на висши държавни длъжности от НС. Миналата година подобни правила бяха изпратени и до предишното НС.

В предаването "12+3" Биляна Гяурова от Института обясни какви са предложенията им: Тази година в новото НС това, което предлагаме, е една съвсем детайлизирана процедура, която да даде максимална прозрачност и обективност на начина, по който, поне ние от гражданското общество, си представяме, че трябва да се случват такива важни избори за държавата. Ключово в тези единни правила е на първо място, достатъчното време, което е необходимо, за да се подготвят материали, документи, изследване на състоянието на органа, за който се кандидатства, и да се даде достатъчна възможност на хората, които кандидатстват, да се подготвят. Затова още в началото на единните правила сме разписали, че е необходим един 6-месечен срок преди изтичане на законно установения мандат на органите, в който да започне подготвителният етап на самата процедура. Другият важен елемент е, че е необходимо според нас да бъде създадена временна комисия, която да се занимава в НС изцяло и само с подготовката на всичко необходимо за протичането на процедурата по избор, изслушване на кандидатите и в крайна сметка гласуването им в пленарна зала. Има аргументи, че евентуално ресорните комисии могат да се справят с подобна задача. Според нас това не е удачният вариант, тъй като тези комисии имат изключително много задачи, свързани със законодателните ангажименти на НС, и организирането на една прозрачна и обективна процедура за избор се неглижира и става между другото. Ако има една временна комисия, изградена на паритетен принцип, тя би концентрирала усилия и ресурс в реалната подготовка на този избор и нейната работа би трябвало да приключи с доклад, който да бъде представен пред депутатите преди гласуването, който в най-широк аспект може да им даде информация за качествата на кандидатите, за техните слабости и визия за развитие на органа, за който кандидатстват.

До момента няма реакция от страна на някоя от политическите сили, нито от ръководството на парламента, каза Гяурова, но добави, че в доклада на временната комисия в една или друга степен са вкарани някои от предложенията. Очакваме някаква обратна връзка от страна на парламента по този въпрос и сме готови да се включим в обсъждания, които те предвиждат, каза тя:

Българският институт за правни инициативи е готов да съдейства и за организирането на по-широк форум, за да може да се чуят максимално много мнения, препоръки и предложения, които надяваме се да бъдат взети предвид от народните представители.

Гяурова посочи още, че случайното разпределение в Софийския градски съд е голям проблем: Самият проблем и това, което излезе като информация за разпределението на делото за КТБ, за мен поставя на дневен ред не само проблемното случайно разпределение и възможностите за манипулиране на системата, но и големият проблем, свързан с командироването. За момента критиките бяха основно, че командироването се използва за възможности за въздействие, дори за манипулиране и вмешателство в независимостта на отделния съдия. Сега виждаме, че с това, което ни показва случаят с КТБ, командироването всъщност може да бъде използвано като лост от страна на административните ръководители на съдилищата за повлияване изначално на движението и начина, по който ще се развива конкретно дело.

Следвайте ни