Биляна Гяурова-Вегертседер за БНР: Първоначалната реакция на ВСС на казуса със съдия Ченалова беше неадекватна

препечатка от bnr.bg

Проблемът със случайното разпределение на делата, в случая – преписките, стои със същата актуалност и в прокуратурата. Това заяви в предаването "12+3" изпълнителният директор на Института за правни инициативи Биляна Гяурова.

Дори започвам да си мисля, че този проблем технически е на софтуера, но извън техниката той стои в самия начин на управление и манталитет, който се е развил в съдебната власт през годините. Не трябва да имаме случайни съдии и случайни прокурори. Тогава нуждата от случайно разпределение на делата ще отпадне от само себе си. /…/ Решението на ВСС да направи цялостна проверка на случайното разпределение на делата, която да приключи на 17 декември, е абсолютно смехотворно и несериозно и няма как да бъде реализирано. Ако ВСС иска да реши този проблем изначално, е просто да вземе генерално решение за неприлагането на "Лоу чойс" и средствата да бъдат насочени към софтуерни програми, които са доказани, че са сигурни, и да се направи опит те да бъдат проектирани върху цялата система, а не да се изхарчат поредните средства без реален резултат и без да знаем какво ще е качеството на продукта. Първоначалната реакция на ВСС по отношение на казуса със съдия Ченалова за мен също беше абсолютно неадекватна. Ако те вземат някакво решение за дисциплинарно наказание или по друг начин жертване на съдия Ченалова, това за мен ще бъде категоричното признаване на тяхната неефективност и невъзможност да се справят с предизвикателствата в системата.

Гяурова коментира и изследване на агенция "Глобал метрикс", направено по поръчка на неправителствената организация "Български институт за правни инициативи". Според него общо 82% от прокурорите смятат, че прокуратурата не работи добре. Според тях има необходимост от по-мащабни и осезателни реформи в работата на прокуратурата. 2/3 от прокурорите споделят, че знаят за случай на оказван неправомерен натиск, корупционно или неетично поведение.

Гяурова подчерта, че това е представително изследване за прокуратурата, като в него са взели участие над 450 прокурори. Направени са и дълбочинни интервюта както с представители на прокуратурата, така също и със съдии, следователи и разследващи полицаи.

Акцентът на изследването беше да се говори и да се видят нагласите, очакванията и опасенията на редовите прокурори. Това са прокурорите от районните и окръжните прокуратури, по-малко са интервюирани и е разговаряно с административни ръководители. Несериозни са исканията да бъдат изброени поименно 82-та процента. Подобни изследвания, те не са поименни. /.../ Такова изследване се прави за първи път от 25 години. Преди може би десетина години едно такова изследване едва ли щеше да бъде възможно, имайки предвид какво беше преди управлението на прокуратурата. Фактът, че сега успяхме да проведем това изследване, дава усещането, че вътре в самата система и то на най-ниското ниво, което поема основният удар като критика и обем на работа, има една сериозна нагласа и сериозна енергия да се направи устойчива промяна. Фактът, че има толкова сериозна критика точно 2 години след управлението на главния прокурор, показва, че всъщност комуникацията и връзката някъде между главна прокуратура и очакванията на редовите прокурори се е загубила.

Очевидно трябва управлението на прокуратурата да насочи по-сериозен поглед навътре и да се опита, използвайки резултатите от нашето изследване, да види точно къде са слабите точки и моменти, които карат такъв висок процент прокурори да смятат, че още нищо съществено не се е случило като реформа в прокуратурата, подчерта Гяурова. Според нея има много неща, които могат да бъдат подобрени на организационно ниво в прокуратурата. Тя посочи още, че на въпроса за устните указания - 10-12% от прокурорите отговарят, че са склонни да пренебрегнат закона, за да изпълнят устните указания или вътрешните разпоредби. 

 

Следвайте ни