Новини
I. Описание:
Продължителност: 2022 г. - 2023 г. (Фаза 3)
В третата фаза на проекта продължава партньорството между участващите организации по реализиране на следните дейности: 1) реформа на модела на магистратски възнаграждения с цел по-справедливо заплащане на труда им и превенция на корупцията; 2) мониторинг на изразходването на публични средства за спряване с Covid-19 на местно ниво - изграждане на капацитет и оценка на корупционния риск; 3) подобряване на обучението във връзка с правната и съдебна етика; 4) подобряване разбирането на публичната администрация за злоупотребата с публични ресурси за предизборни и изборни цели.
Продължителност: 2020 г. - 2021 г. (Фаза 2)
Във втората фаза на проекта се реализират дейности по две основни направления: 1) етични стандарти, наставничество и възнаграждения в съдебната власт и 2) превенция на злоупотребата с държавен ресурс за партийни и електорални цели. Български институт за правни инициативи осъществява планове за действие в тези области чрез мониторинг, анализ и партньорство с национални публични институции, гражданското общество и международни партньори.
Продължителност: 2018 г. – 2019 г. (Фаза I)
Основната цел на проекта е да изгради партньорства с местни представители на заинтересовани страни и представители на подготвящите и вземащи решения в България, Румъния и Черна гора, за да се идентифицират, приоритизират и успешно въведат антикорупционни препоръки и ангажименти. Тези реформи могат да включват законодателни и регулаторни изменения, структурни и институционални подобрения за подкрепа на ефективното прилагане на антикорупционни мерки и мерки за развиване на капацитета за прилагането на закона, надзора и ефективната борба с корупцията.
II. Основни дейности/ предмет:
- Прозрачност на финансирането на политически партии и предизборни кампании
- Интегритет на съдебната власт
- Наказателно преследване на корупцията (подкупа)
- Борба срещу измамите в обществените поръчки и реформа на правоохранителните и правоприлагащите органи
III. Финансиране/ Подкрепа/ Партньори:
Водещи организация/и:
- Международна фондация за електорални системи (International Foundation for Electoral Systems/ IFES)
- Правна инициатива за Централна и Източна Европа (Central and Eastern Europe Law Initiative/ CEELI Institute)
Партниращи държави:
- България
- Румъния
- Черна гора
- Босна и Херцеговина
Проектът се осъществява с финансиране от: Държавен департамент на САЩ (DoS/INL)
Двудневен семинар “Ефективна борба срещу корупцията. Добри практики при одитирането на политическите партии и кампании”
19-21 октомври, 2022 г.
На 20 октомври, 2022 г. в хотел Белчин Гардън, стартира двудневният семинар “Ефективна борба срещу корупцията. Добри практики при одитирането на политическите партии и кампании”. Събитието се организира с партньорството на Международната фондация за електорални системи (IFES) и Института CEELI в Прага (CEELI Institute). В семинара се включиха одитори от Сметната палата, които дискутираха различните аспекти на борбата с корупцията в областта на политическото финансиране, представени от лекторите адв. Цветомир Тодоров, д-р Магнус Оман, Барбара Стоунстрийт и Гергана Николова.
Директорът на БИПИ, Биляна Гяурова-Вегертседер, и председателят на Сметната палата, Цветан Цветков, откриха събитието, като поставиха фокус върху тригодишното ползотворното сътрудничество между организацията и институцията. Г-н Цветков отбеляза, че въпреки правомощията на Сметната палата не са обвързани с борбата с корупцията, върховните одитни институции са последната преграда пред незаконосъобразните действия на политическите партии. Именно затова, подобен семинар има огромно значение за ефективното функциониране на Сметната палата. Чад Викъри, вицепрезидент по глобални стратегии и техническо лидерство в IFES направи видео обръщение към всички участници.
БИПИ подписа споразумение за сътрудничество със Сметната палата
03 Юни, 2020 г.
Председателят на Сметната палата Цветан Цветков и директорът на Фондация „Български институт за правни инициативи“ Биляна Стефанова Гяурова-Вегертседер в качеството си на партньор за България на Международната фондация за електорални изследвания (IFES) и Институтa CEELI по проект „Ефективна борба с корупцията“, финансиран от Държавния департамент на САЩ, подписаха днес споразумение за сътрудничество за засилване на независимостта и ефективността на финансовия контрол на политическите партии, като целта е превенция на нeпозволено финансиране чрез подобряване на одитните техники и процедури.
Двете страни ще работят за постигане на повече прозрачност при финансирането на политическите партии и предизборните кампании, като споделят и обменят информация, добри практики и техническа помощ. Сътрудничеството ще се осъществява и в посока на усъвършенстване на методология за осъществяване на финансов контрол върху дейността на политическите партии и управлението на предоставеното им имущество, както и за създаването на публичен регистър на наложените от Сметната палата санкции, свързани с финансирането на политическите партии и предизборни кампании.