Новини и публикации
I. Описание:
Продължителност: 2022 г. - 2023 г. (Фаза 3)
В третата фаза на проекта продължава партньорството между участващите организации по реализиране на следните дейности: 1) реформа на модела на магистратски възнаграждения с цел по-справедливо заплащане на труда им и превенция на корупцията; 2) мониторинг на изразходването на публични средства за спряване с Covid-19 на местно ниво - изграждане на капацитет и оценка на корупционния риск; 3) подобряване на обучението във връзка с правната и съдебна етика; 4) подобряване разбирането на публичната администрация за злоупотребата с публични ресурси за предизборни и изборни цели.
Продължителност: 2020 г. - 2021 г. (Фаза 2)
Във втората фаза на проекта се реализират дейности по две основни направления: 1) етични стандарти, наставничество и възнаграждения в съдебната власт и 2) превенция на злоупотребата с държавен ресурс за партийни и електорални цели. Български институт за правни инициативи осъществява планове за действие в тези области чрез мониторинг, анализ и партньорство с национални публични институции, гражданското общество и международни партньори.
Продължителност: 2018 г. – 2019 г. (Фаза I)
Основната цел на проекта е да изгради партньорства с местни представители на заинтересовани страни и представители на подготвящите и вземащи решения в България, Румъния и Черна гора, за да се идентифицират, приоритизират и успешно въведат антикорупционни препоръки и ангажименти. Тези реформи могат да включват законодателни и регулаторни изменения, структурни и институционални подобрения за подкрепа на ефективното прилагане на антикорупционни мерки и мерки за развиване на капацитета за прилагането на закона, надзора и ефективната борба с корупцията.
II. Основни дейности/ предмет:
- Прозрачност на финансирането на политически партии и предизборни кампании
- Интегритет на съдебната власт
- Наказателно преследване на корупцията (подкупа)
- Борба срещу измамите в обществените поръчки и реформа на правоохранителните и правоприлагащите органи
III. Финансиране/ Подкрепа/ Партньори:
Водещи организация/и:
- Международна фондация за електорални системи (International Foundation for Electoral Systems/ IFES)
- Правна инициатива за Централна и Източна Европа (Central and Eastern Europe Law Initiative/ CEELI Institute)
Партниращи държави:
- България
- Румъния
- Черна гора
- Босна и Херцеговина
Проектът се осъществява с финансиране от: Държавен департамент на САЩ (DoS/INL)
БИПИ подписа споразумение за сътрудничество със Сметната палата
Сряда 03.Юни.2020
Председателят на Сметната палата Цветан Цветков и директорът на Фондация „Български институт за правни инициативи“ Биляна Стефанова Гяурова-Вегертседер в качеството си на партньор за България на Международната фондация за електорални изследвания (IFES) и Институтa CEELI по проект „Ефективна борба с корупцията“, финансиран от Държавния департамент на САЩ, подписаха днес споразумение за сътрудничество за засилване на независимостта и ефективността на финансовия контрол на политическите партии, като целта е превенция на нeпозволено финансиране чрез подобряване на одитните техники и процедури.
Двете страни ще работят за постигане на повече прозрачност при финансирането на политическите партии и предизборните кампании, като споделят и обменят информация, добри практики и техническа помощ. Сътрудничеството ще се осъществява и в посока на усъвършенстване на методология за осъществяване на финансов контрол върху дейността на политическите партии и управлението на предоставеното им имущество, както и за създаването на публичен регистър на наложените от Сметната палата санкции, свързани с финансирането на политическите партии и предизборни кампании.